Jakie efekty przynosi tradycyjny masaż tajski?

Tradycyjny masaż tajski to bardzo popularny rytuał leczniczy i relaksacyjny, stosowany powszechnie na całym świecie, aby rozluźnić organizm oraz poprawić jego kondycję. Jest niezwykle mocno zakorzeniony w kulturze Tajów, którzy uważają, że opracowano go ponad dwa i pół tysiąca lat temu, a dokonał tego osobisty lekarz samego Buddy. Długie stulecia rozwoju, powstawania nowych technik i inspirowania się dokonaniami innych azjatyckich kultur sprawiły, że dziś jest to jeden z najskuteczniejszych i najchętniej wybieranych masaży orientalnych, przynoszący ogromne ukojenie dla ciała oraz umysłu. W tym artykule przyjrzymy się wynikającym z niego korzyściom.

Na czym polega tradycyjny masaż tajski?

Dokładny przebieg masażu może różnić się delikatnie w różnych sytuacjach, ale ma on kilka integralnych elementów. Wykonuje się go na twardym materacu, a osoba poddawana zabiegowi powinna mieć na sobie luźny i wygodny dwuczęściowy strój. Jest on istotny nie tylko dla komfortu, ale również dlatego, że tradycyjny masaż tajski wykonuje się w kilku różnych pozycjach. Ubiór nie powinien więc przeszkadzać w ich sprawnej zmianie.

Masowanie zaczyna się od stóp, by stopniowo zmierzać w stronę głowy, a masażysta używa nie tylko dłoni, ale także łokci, stóp, przedramion oraz innych części ciała. Najważniejszymi elementami zabiegu są rozmasowywanie i rozciąganie – to drugie w połączeniu z przyjmowaniem różnych póz sprawia, że masaż tajski często porównuje się do jogi. Nazywa się go wręcz „jogą dla leniwych”, ponieważ większość czasu spędza się przy nim na leżąco, a za uczucie rozluźnienia odpowiada ciężka praca masażysty.

Korzyści z tradycyjnego masażu tajskiego

Tradycyjny masaż tajski jest zabiegiem niezwykle korzystnym zarówno dla ciała, jak i dla umysłu. Sprawia, że człowiek czuje się znacznie lżej, poprawia się jego samopoczucie i przybywa mu pozytywnej energii. Pomaga się rozluźnić, pozbyć nadmiernego stresu i związanego z nim napięcia objawiającego się w mięśniach, wywołując ich ból oraz sztywność. Masaż tajski  prowadzi do uczucia przyjemnego relaksu, oczyszczenia myśli i wewnętrznego spokoju. To z kolei sprawia, że bywa bardzo istotnym wsparciem w walce ze stanami lękowymi oraz depresyjnymi. Oto jego inne korzystne efekty:

  • większa elastyczność mięśni, stawów i skóry;
  • usunięcie przykurczy mięśni i ścięgien;
  • zmniejszenie bólu pleców oraz migreny;
  • polepszenie układu krążenia;
  • poprawienie samopoczucia oraz jakości snu;
  • pomoc w leczeniu stanów zapalnych.

Tradycyjny masaż tajski wskazany jest przede wszystkim dla osób czujących napięcie oraz ból mięśni, wynikający zarówno ze stresu, jak i trybu życia, na przykład małej ilości sportu i spędzania dużej ilości czasu w jednej pozycji. Bardzo pomaga osobom pracującym na siedząco, na przykład przy komputerze lub w salonie kosmetycznym – wykonywanie obowiązków w takich warunkach skutkuje często bólem pleców i stawów, a skuteczny masaż pełni ważną rolę w jego niwelowaniu. Tak naprawdę jednak skorzystać może z niego zupełnie każdy, jeśli tylko ma ochotę na odrobinę przyjemnego relaksu.