Jakie jest działanie i zastosowanie masażu z użyciem olejków aromatycznych?

Masaż tajski, z jednej strony niezwykle przyjemny, z drugiej bardzo pozytywnie wpływający na zdrowie, zaczął kształtować się setki lat przed narodzeniem Chrystusa. Od tego momentu nieustannie się rozwija, dodając nowe elementy do sprawdzonych, klasycznych rozwiązań i dostosowując się do kolejnych potrzeb oraz kultur. Być może najważniejszą zmianą było dodanie do niego olejków aromatycznych, zachwycających kojącym zapachem i niosących ze sobą niezwykle korzystne właściwości. To jeden z najprzyjemniejszych zabiegów relaksacyjnych. Delikatna rozkosz, uczucie głębokiego odprężenia, a także wynikające z wykorzystania olejków wrażenie luksusu sprawiły, że ta forma masażu stała się bardzo popularna na cesarskich dworach Japonii oraz Chin.

Jak przebiega masaż z olejkami aromatycznymi?

Każdy masaż tajski rozpoczyna się rozmową z klientem, która pozwala dostosować jego przebieg oraz zastosowane techniki do indywidualnych potrzeb. Wtedy też masażysta decyduje, których użyje olejków – każda z substancji ma nieco inny wpływ na organizm. Dla przykładu olejek cytrynowy zmniejsza stres i wpływa pozytywnie na ciśnienie krwi, podczas gdy eukaliptusowy łagodzi bóle stawów oraz mięśni. Możliwych do wykorzystania produktów jest bardzo wiele, więc można łatwo dostosować je do klienta.

Przed rozpoczęciem masażu należy założyć zapewnioną przez salon jednorazową bieliznę, a następnie ułożyć się wygodnie na specjalnie przygotowanym łóżku. Masaż tajski olejkami aromatycznymi łączy w sobie wyważony ucisk odpowiednich miejsc na ciele z kojącymi gładzącymi ruchami. Pachnące olejki przynoszą ogromną przyjemność, szybko wchłaniając się w skórę i wpływając korzystnie na działanie organizmu. Warto pozostawić je na skórze przez dłuższy czas po zakończeniu masażu. Ten rozpoczyna się od stóp i kończy na twarzy oraz głowie, a masażysta korzysta podczas niego z niemal całego ciała, w szczególności z dłoni, łokci i przedramion, używając różnorodnych technik.

Jakie korzyści przynosi masaż olejkami aromatycznymi?

Tak jak zostało wspomniane, pozytywne efekty wynikające z opisywanego masażu zależą w dużej mierze od zastosowanych olejków. W połączeniu z ruchami wykonywanymi przez masażystę przynoszą one przede wszystkim uczucie relaksu i odprężenia, ale również wiele innych korzyści. Mogą do nich należeć na przykład:

poprawa nastroju;

obniżenie napięcia i stresu;

usuwanie toksyn i nadmiaru wody z organizmu;

usprawnienie krążenia i układu nerwowego;

łagodzenie bólu głowy, mięśni i stawów;

odżywienie i nawilżenie skóry;

poprawa jakości snu.

Masaż tajski olejkami aromatycznymi zalecany jest przede wszystkim dla osób narażonych na regularny stres, których myśli są w nieustannym biegu i napięciu, co ma również wyraźny wpływ na ich ciało. Zabieg ten pozwala im się zrelaksować i oczyścić umysł. Dzięki temu stanowi skuteczne wsparcie w leczeniu depresji oraz różnego rodzaju osłabienia psychicznego. Doskonale sprawdza się również w przypadku osób starszych lub o słabszym stanie zdrowia, dla których tradycyjny masaż tajski, wymagający przyjmowania różnych pozycji, jest zbyt intensywnym doświadczeniem.