Jakie zalety niesie ze sobą refleksologia?

Refleksologia to wyjątkowa metoda leczenia, a także rozpoznawania dolegliwości, ściśle związana z masażem i tak naturalna dla większości ludzi, że niejednokrotnie korzystają oni z niej, zupełnie nie zdając sobie z tego sprawy – czując przyjemność i ulgę w całym ciele podczas uciskania swoich dłoni, stóp oraz twarzy. Dzięki temu można powiedzieć, że metoda ta towarzyszyła ludzkości od zawsze. Początki jej praktycznego, świadomego wykorzystywania również są bardzo stare: miały miejsce w Chinach, około pięciu tysięcy lat przed naszą erą. Z czasem refleksologia zaczęła pojawiać się również w innych kulturach, odnajdując się w technikach leczniczego masażu. Jakie przynosi korzyści?

Na czym polega refleksologia?

Refleksologia opiera się na założeniu, że na stopach, dłoniach i twarzy znajdują się istotne punkty, nazywane refleksami, połączone ze wszystkimi narządami w ciele. Pozwalają one dotrzeć do danych części ciała, wpływając na nie i wspierając właściwy przepływ energii. W efekcie odpowiednie naciskanie konkretnych punktów na stopach oraz dłoniach prowadzi do leczenia lub łagodzenia dolegliwości związanych z połączonymi narządami. Z kolei problemy z danymi refleksami, takie jak ból lub zmiany skórne, wskazują, że dana część ciała cierpi na jakąś dolegliwość i może wymagać pomocy.

Na refleksologii opiera się wiele tradycyjnych masaży, przede wszystkim stóp, ale również wspomnianych wyżej dłoni oraz twarzy. Stała się ona istotną częścią tradycyjnej medycyny wielu różnych kultur. Jednym z opartych o nią zabiegów leczniczych oraz relaksacyjnych jest masaż tajski stóp – niezwykle przyjemny rytuał, przynoszący spokój, poprawiający samopoczucie i pomagający na wiele przykrych dolegliwości.

W czym może pomóc masaż tajski stóp?

Zabiegi oparte na refleksologii są w stanie skutecznie rozwiązać wiele problemów, przynosząc równocześnie ulgę i przyjemność. Masaż tajski stóp wspiera między innymi trawienie, gospodarkę hormonalną, usuwa z organizmu wodę oraz toksyny, a także pomaga zredukować ból i napięcie w mięśniach. Zmniejsza zmęczenie nóg, stres i pomaga w zwalczaniu problemów ze snem. Potrafi przynieść ulgę w przypadku różnorodnych dolegliwości, związanych z różnymi obszarami ciała.