Czym jest masaż tajski?
Tradycyjny masaż tajski swoją formą nie przypomina tradycyjnych masaży klasycznych.
Wykonywany jest na macie ułożonej na podłodze lub na niskich, szerokich łóżkach, bez użycia olejków. Osoba masowana ma na sobie luźne, charakterystyczne dla tego masażu ubranie.
Masażysta posługuje się rozmaitymi technikami, głównie poprzez powolny nacisk swoim ciałem, jak i elementami rozciągania, tzw. biernej jogi. W masażu tajskim uciskane są określone partie ciała, począwszy od stóp a skończywszy na głowie. Masaż wykonywany jest nie tylko rękoma, ale i kciukami, nadgarstkami, przedramionami, łokciami, kolanami czy stopami.
Osoba masowana podczas masowania przybiera różne pozycje Hatha Yoga, dlatego też masaż tajski nazywany jest również „jogą dla leniwych” i kryje w sobie niesamowite właściwości rehabilitacyjne. Dzięki pozycjom osoba masowana koncentruje się na swojej fizyczności, uwalniając w ten sposób umysł, trenując równolegle swoje ciało.
Ta część masażu:
- wzmacnia mięśnie,
- uelastycznia stawy,
- uwalnia napięcie fizyczne i psychiczne,
- ujędrnia i wyszczupla ciało redukując cellulit,
- poprawia wygląd skóry.
Obserwując pracę terapeuty, można odnieść wrażenie, że jest to pewnego rodzaju „forma tańca między terapeutą a osobą masowaną”.
Poprzez rozciągnięcie mięśni ciała, odpowiadające temu, jakie jest stosowane w jodze, tradycyjny masaż tajski prowadzi do zwiększenia zasięgu ruchów oraz rozluźnienia mięśni.
Może być momentami odbierany jako masaż bolesny, jednak doskonale odpręża i redukuje zmęczenie mięśni i stawów.